reede, 6. veebruar 2015

See maagiline konnaasend.


Milleks see siis ikkagi hea on, see maagiline konnaasend? Miks võiks lapsekandmisvahendit valides esimese asjana vaadata just seda, et konnaasend oleks võimalik? 

Inglisekeelses maailmas tuntud ka kui M-position, ehk asend, kus lapse põlved on kõrgemal kui pepu, nii et jalad ja pepu moodustavad justkui M-tähe.

Selg. Kui laps sünnib, on tema selgroog C-tähe kujuline. Lõpliku S-tähe kuju võtab see alles umbes aasta pärast, kui laps hakkab end püsti ajama ja kõndima. Konnaasend, kus lapse põlved on pepust kõrgemal, lükkab ka lapse selja lapsele mugavasse kumerasse asendisse.  Lapse selg ei väsi. 

Keharaskus toetub kuhu? Ok, ma ei otsi siia praegu netist üles seda kohutavat pilti, kuidas üks naine pani end pika linaga jalgevahest ukse külge rippuma. Kui vahel oma loengutes seda pilti kirjeldan, siis tõmbuvad inimeste näod krimpsu. Miks siis on ok, et LAPSED ripuvad tunde kõhukottides, kus kogu nende keharaskus toetub nende hargivahesse?!

Kindlasti pole vähem oluline konnaasendi puhul lapse puusade õige areng või vastupidi - oht puusaliigese düplaasia puhul puusaliigese nihestuseks, kui last kantakse kitsa jalgevahega kõhukotis. Keerulised terminid lihtsamaks: puusaliigese düsplaasia on puusaliigese arenguhäire, hetkel hinnatakse riskiks 15 lapsel 1000st, kellel emaüsas mingitel seni teadmata põhjustel puusaliiges korralikult välja ei arene. Sünnitusel, olgu see kerge või raske pole sellega midagi pistmist. Nendel 15 lapsel 1000st on korralikult välja arenemata see "pesa", mille sees vaagnaluu liigub ja põhimõtteliselt kinni on. Kui aga selle vaagnaluu "katus" on välja arenemata, ning vaagnaluule avaldab survet ka allapoole sikutav gravitatsioon võib tulemuseks olla juba väga paha puusaliigese nihestus - vaagnaluu nihkub oma õigest pesast minema. Millal vanem teada saab, et lapsel on puusaliigese düsplaasia? Võib proovida vaadata lapse voldikesi ja otsida neis ebasümmeetriat, võib proovida liigutada puusaliigeseid ja kuulata, et ega ei kostu klõpsatust. Vahel kuuleb, näeb. Vahel tuleb see välja aga alles lapse kolmanda elukuu puusadele tehtavas ultrahelis. Kuuldavasti ei telli seda oma väikestele patsientidele aga ka kõik perearstid. Sina saad oma lapse jaoks aga seni niiiiiiii palju ära teha, kandes last ainult ja ainult konnaasendit lubavas kandmisvahendis! 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar