teisipäev, 31. märts 2015

Külmal ajal kandmine

Kuigi selle aasta alguse kõige suuremad külmad on nüüdseks loodetavasti juba möödas, on hetkel ka see teema veel jätkuvalt aktuaalne. Õues on veel piisavalt külm, et joped ja mantlid seljas hoida. Kuidas oleks aga kõige parem ja mugavam, kui laps plaanis kõhukotis või kandelinas õue kaasa võtta?

Kindlasti peaks meeles pidama, et last kandelinas kandes toimub teie vahel tihe vastastikune soojendamine. Olete ju teineteisel sama lähedal kui kaisus olles. Seega lapsele selga üks kiht vähem riideid! Väljaulatuvad osad nagu pea, kael ja jalad (NB! ka sääred, reied) peavad olema aga korralikult soojas. Rusikareegel lapse riietamiseks on see, et kui kahtled, pane pigem vähem. Jahedaga laps karastub, kui lapsel on aga liiga palav, on alati ülekuumenemise oht!

Kasuta hingavaid riideid! Kindlasti lapsel, aga hea, kui ka endal on mugavad hingavad riided seljas. Pea meeles, et kui kuumened sina üle, siis kuumutad ka last :) Proovi vältida plastmassist toodetud fliisi. Lapse keha ei saa seal sees hingata - kui lapsel hakkab palav, läheb lapse keha lihtsalt märjaks ja õues tuule käes on see halb idee. Kui esimene kiht on puuvill ja lapsel hakkab palav, siis on ka see lapse ihu vastas olev puuvillakiht märg ja üsna pea ka külm. PARIM ja asendamatu esimene kiht on lapsel külmal ajal siidivillasegusest kangast tehtud pesu - 70% meriinovilla, 30% siidi. See on pehme, soe, lapse (ka vastsündinu) kehatemperatuuri reguleeriv materjal. Kui niiskus tekib, siis imab see selle endasse ja lapse ihu jääb soe ja kuiv.

Libedal ajal käsi taskusse ei tohi panna! Selga last ei seo, sest kui libedaga libised võid selja peale lennata! Last ees kandes hoia käed taskust eemal jakogu aeg vabad. KUI libised, saad käed kukkudes ette panna. Mõistlikud jalanõud jalga! Eesmärk nr üks on püsti jääda ja mitte kukkuda! :)

Olen ise last külmal ajal kandes eelistanud ta alati panna enda mantli alla ja jätnud hõlmad lihtsalt lahti. Endale olen selga pannud nt mingi pika sooja tuunika. Kui laps ka linas nohisedes magama jääb ja mul on vaja kuskile poodi minna, siis saan meid mõlemaid jahutada sellega, et võtan oma mantli seljast. Kaelas on hea kanda kaelussalli, nii ei satu mingid salli otsad ja narmad lapsele nina ette või suhu. Kui sul on suur ja avar jope või alles rasedusaegne välisriie, siis saad luku või nööbid ka lapse selja tagant kinni tõmmata. Kui su enda selline jope on väga soe, siis on mõistlikum lapsel ära jätta just tema riietuse välimine kiht.

Head kandmist! :)

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar