neljapäev, 28. mai 2015

Kuidas ma maikuu Pere ja Kodu ajakirjas pettusin.

Olen võtnud terve kuu, et oma pettumust seedida ja hoogu, et seda jagada. Juuni Pere ja Kodu potsatas täna hommikul minu postkasti ja justkui võiks eelmise kuu möödalaskmised ajalukku lasta vajuda. Võiks - kui Pere ja Kodu ei oleks selline ajakiri, mida rasedad ja väikeste laste vanemad hunnikutesse koguvad, et need aegajalt jälle välja otsida ja taas midagi huvitavat lugeda leida.  Sest lapsed ju kasvavad ja huvi erinevate artiklite vastu muutub.

Alustan algusest.  Pere ja Kodu pakkus minu ettevõttele Villapai aprillis reklaami maikuu Pere ja Kodu ajakirja. Juttu oli, et tuleb kandmisteemaline artikkel, kus aidatakse valida kandelina. Helistasin Linalapsele ja küsisin, et kas tema teab, kes kandelina valida aitab. Kuna Linalapsel mingit infot ei olnud, siis eeldasin, et tõenäoliselt on abiks kutsutud Kristi Arendi ja jäin põnevusega ilmuvat artiklit ootama.
Aprilli viimasel päeval see juhtus. Hommikul lasteaiast koju jõudes ootas mind postkastis ilus roosavärviline ajakiri, valasin oma suure tassi kohvi täis ja tõmbasin end tugitoolis mõnusalt kerra, et lugema hakata. Kuna kaanel hõisati juba suurelt "Aitame valida kandelina",  siis ei jätkunud mul kannatust lugeda midagi muud. Lehitsesin kannatamatult õige kohani ja süvenesin...

...

Esimene mõte: "Kus on kootud kandelina???!!! - see kõige universaalsem kandelina, mis sobib sünnist kuni ajani, mil laps ütleb, et eelistab tõukerattaga sõita." On ju kaanel öeldud "Aitame valida kandelina". Ma tegelikult eeldasin, et seal räägitakse erinevatest kandelinade pikkustest, paksustest. Räägitakse lugejale, millal peaks pere hankima endale 5,1 meetrise lina, millal piisab aga täiesti 4,5 meetrisest linast. Tutvustatakse erinevaid kandelinu, mis Eestist saada (Amazonas, Hoppediz, Didymos, Moby jne). Ehk mainitakse, et lina on võimalik hankida ka lühemates pikkustes (nt 3,7m või 2,5m) ja millal need head on. Seletatakse algajale sidujale ära, miks eelistada alguses trikoolina või mis põhjustel on mõistlik kohe hankida endale kootud kandelina....ma eeldasin nii palju aga tegelikkus....

Minu meelehärmiks oli "Aitame valida kandelina" artiklis vaid 1 trikoolina ja 2 üksteist suht dubleerivat kootud kangast rõngaslina. See väike nüanss, mis on minu silmale nende kahe rõngaslina erinevus, seda mainitud ei olnud. Maaletooja lehelt oli lihtsalt võetud pildid ja tootekirjeldused copy-paste'iga. Aga noh, need on vähemalt linad, eks. Nende kolme lina juures oli siis kandelinana konkurentsi pakkumas veel 2 lapsekandmiskotti (no ei ole kandelinad), ja üks 4in1 MiniMonkey clip sling. Ma liigitaks selle viimase pigem märsi nime alla, kandelina ta justkui ju ei ole.

Sissejuhatus artiklisse lubab: "/.../Valisime siia parimatest parimad kandelinad ja -kotid, /.../". Ma tahaks nüüd jälle seda üle lugedes ja siia kirja pannes nutta. Päriselt!

Ergo Baby lapsekandmiskott on väga hea lapsekandmiskott. Seal on meeles peetud seda head ja olulist konnaasendit ja see on Eestis väga populaarne lapsekandmisvahend (Pere ja Kodu ajakirjanik, ehk paneb endale kõrva taha nüüd selle suurepärase sõna, mida oleks võinud ka kaanel reklaamida) aga kuidas saab olla parimatest parim lapsekandmiskott BabyBjörn Miracle? Kitsa põhjaga lapsekandmiskott EI OLE parimatest parim! Kes teist tahab veeta tunni-kaks nii, et kogu teie keharaskus toetub teie suguelunditele? Päriselt?!
Puusadüsplaasia on enamlevinuim kaasasündinud defekt vastsündinud lastel. See tähendab, et puusanapp ja reieluupea ei ole lapsel kõhus olles piisavalt arenenud ja reieluupea ei ole oma "pesas" kinni vaid võib survet (või kitsa põhjaga kandekotis gravitatsiooni) tunda saades sealt välja klõpsatada. Selle asja nimi on aga juba puusanihestus. Raviks on paar kuud Pavliku trakse või halvemal juhul kips, kus laps on siis sunnitud konnaasendis.


Suure surve tõttu hakkas ka BabyBjörn nüüd tootma konnaasendit toetavat kotti, valikusse oleks võinud ju panna vähemalt sellegi...
Kui selle artikli kokkupanija oleks korragi ka eestikeelsetes foorumites lugemas käinud, siis lapsekandmiskottide puhul oleks ta väga ruttu jõudnud Eestis kõige populaarsema kandekoti Manduca juurde, mida müüb Beebikeskus. Või Bondolino, mida toob maale juba mainitud Linalaps. Valikus oleks võinud ka olla siis mõni MeiTai tüüpi kandmisvahend, mis hoiab lapse jalad mugavalt konnaasendis.

Kuues lapsekandmisvahend oli 4in1 MiniMonkey clip sling. Ma pean tunnistama, et pole kunagi seda kandmisvahendit proovinud. Kandmisnõustajana on mul aga paar asja, mis mu tähelepanu püüavad. 1. Kohutavalt kitsas rihm, mis toetub ühele õlale. Toote reklaamfotol on seda suuremat last kandval naisel see kitsas sang ilmselgelt ka kaela sõitnud. See ei näi mugav. Last ühel õlal mugavalt natuke aega kanda sõltub hästi palju võimalusest lapse raskus võimalikult laialt üle õla tõmmata. Olgu selleks siis rõngaslina või puusale seotud pikk kootud kandelina. Eriti hea, kui õlapealset kangast jätkub nii palju, et väike nurk ulatuks ka üle õlanuki.
2. Meid, lapsekandmisnõustajaid paneb muretsema kandmisvahend, kus beebi esimesed 4 kuud saab olla vaid hälliasendis. Parim viis last kanda on ikkagi konnaasend, kus lapse jalad ja selg on õiges asendis. Hälliasend on lühiajaline, pigem kogenud siduja asend, sest ta teab mida jälgida. Kui vastsündinud laps on kandmisvahendis liiga kägaras, siis võivad tal tekkida hingamisraskused. Suruge oma lõug vastu rindkere ja proovige hingata....väike beebi ei oska sellest ebamugavast asendist ise end välja aidata.

Ilmselgelt oli antud artikkel tehtud täiesti üle põlve. Tuli idee ja ei viitsinud kellegi teadjama käest küsida ka. Ühendust ei võetud ei minu, Gerli Ildi ega Kristi Arendiga...kui raske see ikka on, eks..."Võtame mõned kandmisvahendid ja teeme tootekirjeldustest copy-paste".
Kahju, kohutavalt kahju!

Kirjutasin ka toimetusele aga mingit vastust ma ei saanud. Ka ei oldud püütud midagi parandada nüüdseks postkastidesse jõudnud juunikuu numbris.

5 kommentaari:

 1. Autor on selle kommentaari eemaldanud.

  VastaKustuta
 2. Proovige kopeerida selle sissekande link Pere ja kodu Facebooki seinale. Vahetu reaktsioon võiks päris põnev olla.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. 3 inimest on selle sinna juba postitanud. Kui lehe admin ei ole, siis see otse seinale ei lähe. Kõik teised postitused jõuavad lehe alla vasakule küljele, eraldi kohta "posts to page".
   Pere ja Kodule sai kirjutatud mai alguses. Mingit vastust või reaktsiooni sealt seni tulnud ei ole.

   Kustuta
 3. Ma loodan, et see pahameel on ajakirjale endale ka edastatud? Ma ei tea linadest midagi, olen kasutanud ainult ErgoBaby kotte, ega tea ka, kui mööda selle linatekstiga pandud on, aga kui kõik nii valesti on, siis peaks ju tingimata ajakirja sellest apsakast teavitama.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Nagu ma ka oma postituses ütlesin, siis 2 kirja sai Pere ja Kodu poole teele pandud mai alguses. Kummalegi kirjale ma mitte mingisugust vastust saanud ei ole.

   Kustuta