reede, 15. mai 2015

Mida paganat ma lapsele selga panen?! (Need suurepärased siidivillased riided!)

Ilmataat elab teadaolevalt Eesti kohal välja oma muutlikku meelt. Soe päev võib olla teine hetk midagi hoopis muud, kuna puhub jääkülm tuul. Selge sinine taevas võib tunni pärast olla varjatud paksude tumehallide vihmapilvedega. Kevadisel hooajal last lasteada viies on võimalike lõunaste ja õhtuste õueriiete hulk ja valik alati ikka märkimisväärne: paks jope, õhem jope, dressipluus, paks müts, õhem müts...nii võib hulluks minna. Veidi tasakaalustab riiete hulka ja valikut lastel siidivillariided...

Päris vastsündinud laste kehadel puudub oskus oma kehatemperatuuri ise reguleerida. Vanem peab tegema õigeid otsuseid, et ta last ei külmetaks või tegelikult veel hullem, üle ei kuumutaks. Lapsekandmise puhul on hingav riietus kindlasti ülioluline. Last riietades tuleb ka arvestada seda, et kandja ja lapse puhul toimib tugev nn kaisuefekt, kahekesi koos on ikka soojem. Nii võiks olla üheks reegliks, et last linasse pannes tuleb lapsele selga üks kiht riideid vähem. See, kas ära jääb välimine kiht või mõni sisemistest, on juba konkreetse ilma küsimus.


Miks on hea, kui lapse ihu vastas on siidivillane kiht? Nii siidil kui villal on mõlemal suurepärane võime lapse kehatemperatuuri veidi reguleerida. Ka väga kuuma ilmaga ei ole siidivill ihu vastas keha värisema panevalt palav, vaid lihtsalt väga soe. Nii siid kui ka vill mõlemad suudavad imada suurepäraselt niiskust, hakates seda tasapisi keskkonda kuivatama. Isegi väga märja siidivillakihi puhul on aga ihu seal all soe. Kui esimene kiht on puuvill ja laps on riietatud õue jaoks, kuid vahepeal on vaja läbi joosta poest või kütab vahepeal päike ilma kuumaks, siis on lapse ihu vastas märg kangas, mis varsti ka külm on. Minu mõlemad lapsed veedavad mõlemad suurema osa aastast nii, et esimene kiht on see suurepärane siidivill.

Mis ma täna oma kahe aastasele “linalapsele” selga oleksin hommikul pannud? Ilm tundus olevat vahelduva pilvisusega (varsti tuleb ehk suur vihm), temperatuur on kraadiklaasi järgi 4
°C, kuid tajutav temperatuur on tegelikult 0°C? Siidivillapluus ihu vastu, puuvillane tuunika sinna peale, villane kootud vest/kleidike, villane õhuke jakk sinna peale. Villaga sukkpüksid, teksad, kummikud, sall, soe müts. Igaks juhuks villased põlvikud kotti, et kui ilm jaheneb, siis ei ole kummikutes varbad külmad. Kihiti aga hingavad riided. Kui päike jälle välja tuleb ja soojaks läheb, saan villase vest/kleidi vahelt ära võtta. Lisaks! Kui ta oleks beebi ja ma seoks ta tihedalt kõht-kõhu vastu, siis jätaks kootud villase tuunika ära. Siis oleks see teineteise soojendamine suurem ja vajaminevaid kihte vähem. Praegu istub ta tihti mul pigem puusal hoiab ennast minu kehast veidi rohkem eemale, mulle vastu vajub ainult siis, kui magama jääb.

Seega: eelista hingavaid riideid, tutvu siidivillariiete maagiaga (see on suurepärane!). Ja loomulikult beebide riietamise kuldreegel: kui kahtled, siis pane pigem vähem! Väike külmetamine võib lõppeda väikese nohuga, ülekuumenemine aga hoopis EMOs.

PS! Siidivillariietega saad tutvuda SIIN! 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar