reede, 6. mai 2016

Pehme struktuuriga kotid, SSC-d, ergonoomilised lapsekandmiskotid.

Manduca, Ergo, Bondolino, Amazonas SmartCarrier, Tula, Kinderpack, LilleBaby, LennyLamb ja Boba ning paljud muud mida Eestis väga palju ei liigugi.

Pehme struktuuriga kott, Soft Structured Carrier e SSC (kui välismaistest foorumitest infot otsid, siis küsi SSC kohta, siis saavad kõik aru, millest sa räägid.

Üldiselt on SSC-de kohta levinud ütlus, et need on nagu teksapüksid. Mis on maailma mugavaim ühele ei pruugi väga hästi sobituda teisele. Inimese kehakujud on erinevad ja mis on mugavaim "õunale" ei pruugi seda olla "vaasile" :D

Mõned asjad mida jälgida, kui valid endale ja oma lapsele lapsekandmiskotti:

  • see toetab lapsel konnaasendit (laps on toetatud põlvest põlveni)
  • seljaosa on kangast, mistõttu ei suru see lapse C-tähe kujulist selgroogu sirgeks ja laps saab olla endale loomulikus (ja kõige mugavamas) asendis.
  • Vajalikud beebisisud ja õige suurus - palju on vanemaid, kes saavad endale järelturult või kuskilt Ergo või Tula ja avastavad siis järsku ehmatusega, et oma vastsündinut nad sinna niisama pista ei saagi - ostmata on jäänud beebisisu. Foorumites on palju lahkeid soovitajaid, kes väidavad, et korraliku beebisisu asemel saab lapse keerata ka teki sisse või et piisab kokku volditud flanellrätikust, mis beebile istumise alla panna. Soovitan siiski soojalt neid lahkeid nõuandeid mitte kuulda võtta. Beebisisu on ikkagi kujundatud vastavalt beebi vajadustele olla kindlatest kohtadest toestatud. Lapsekandmiskotis peavad lapse jalad saama olla põlvedest kõverdatud ja sellises asendis ka vabalt liikuda. Vastasel juhul on lapse jalad liigselt venitatud ja see ei ole talle kindlasti hea. Kui lapse jalad ei ulatu vabalt painduma, siis on osadel kottidel nt kitsam seadistus (nt Bondolino), teiste puhul tuleb siis kasutada kas vastava tootja beebisisu või pepualust, et laps saaks istuda kõrgemal ja tema jalgadel oleks mugav. Osad kotid sobivad sünnist kuni kandmisaja lõpuni, neil on sisseõmmeldud beebisisu, mis hoiab lapse vajamineval ajal kotis kõrgemal. Osade kottide puhul on saadaval erinevad suurused (ingl.k. baby, standard, toddler, pre-school jne). 
  • seljapaneel on lapsel õigel kõrgusel. Siin võib jälle abiks olla kas beebisisu või tootja tehtud istealus, mis lapse seljapaneelis kõrgemale paigutab ja ta selle tulemusel sinna paneeli sisse "ära ei upu". Ma tõlkisin ära ühe infopildi, mis selle ehk visuaalselt selgemaks teeb. Kui laps on kotis liiga kägaras ja te ei näe teda korralikult, siis on tal suur lämbumisoht. Kui tal vajub kotis olles lõug vastu rindkere, siis surub see tema hingamisteed kinni - kui te samal ajal ülevaltpoolt vaid tema peanuppu näete, siis ei pruugi te aimatagi, et ta hädas on. Lisaks on laps palju rahulikum kui ta soovi korral siiski veidi ringi saab vaadata ja paneel ei varja ta vaatevälja. Paljudel kottidel on olemas ka kapuuts, millega vajadusel lapsele lisatuge pakkuda.
  • SSC-ga ei saa panna last selga enne, kui laps iseseisvalt istub. Ta jääb ka sinna suhteliselt alla (kõrgele saab siduda vaid kandelinaga või Mei Tai'ga), mistõttu on oluline, et ta on piisavalt suur, et ise oma asendit korrigeerida kui ta liiga ära vajub. Enne ostmist võiks välja mõelda ka selle, kas teie jaoks on oluline, et kotiga saab last panna puusale. Mõned kotid seda võimaldavad, teised mitte. 
  • nägu väljapoole võimalus. Minu jaoks raske paragrahv, sest  lapsekandmisnõustaja minus hüüab mõttes: "EIIIIIIIIIII!!!!". On olemas siiski mõned ergonoomilised kotid, mis seda võimaldavad ja kuigi ma olen juba oma arvamust väljendanud siis nägu väljapoole kandmisest on kindlasti hullem VALESTI nägu väljapoole kandmine. Kuna Ergo on tulnud välja oma mudeliga 360 (mis võimaldab nägu väljapoole kandmist), siis pannakse lapsi ka tavalistesse Ergodesse sedapidi istuma. See on kindlasti suur EI EI EI. Need kotid ei ole selliseks kandmiseks disainitud, need ei toeta last kuidagi ning liiga kõrge seljapaneel on lapsele kindlasti ebamugav. Lisaks peaks jälgima koti kasutusjuhendeid - sotsiaalmeedias kohtab palju pilte nendest nägu väljapoole asetatud lastest, kes jalad poolspagaadis nägu väljapoole on (sest unustatud on kott kitsamale positsioonile ümber seadistada). Igaks juhuks mainin veel, et KUI panna laps nägu väljapoole, siis peaks tal kindlasti olema korralik peahoid. Magama jäänud lapse peaks KOHESELT õigetpidi keerama, sest nägu ettepoole rippudes on jällegi oht, et tal vajuvad hingamisteed kinni.
  • Fergod ehk Fake Ergod ehk võltsitud Ergod. Need on ühed kõige rohkem järeletehtud lapsekandmiskotid maailmas. Need saabuvad Hiinast konteineritega ja kindlasti ei vasta nende õmblus- või pannalde kvaliteet õigetele Ergodele. Kõige tihemini purunevad neil pandlad, õmblused võivad rebeneda ning muidu orgaanilisest puuvillast või ÖkoTex sertifikaatidele vastavate värvidega Ergo asemel võib teil olla kodus teadmata kangast ja teadmata värvidega värvitud kott, mida teie laps tihtilugu siiski lutsutama juhtub. On see seda väärt? Neil ise vahet teha on suhteliselt raske, kõige kindlam viis on Ergo enda kodulehe kaudu Ergole kirjutada, teil palutakse saata neile kindlatest kohtadest, õmblustest pildid ja siis saabub vastus. Üldiselt on kõige kindlam viis neid vältida "liiga headest" pakkumistest loobuda. Kui Ergolaadne kott (Ergo logodega) maksab uuena 50€, siis on see ehk liiga hea pakkumine, mis võib teie lapse tervisele kalliks maksma minna.Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar