reede, 22. juuli 2016

Kas trikoolinaga saab (tohib) last selga siduda?

Väga tihti foorumites ja lapsekandmisgruppides üles kerkiv küsimus. Vastus selge ja lihtne -  EI!

Trikoolina on veniv kangas, sellega ei ole võimalik last korralikult ja lõplikult selga "lukustada". Ikka mahub välja üks käsi ja teine käsi ja siis on on seda venivat kangast juba piisavalt lõdvaks lastud, et on võimalik välja vingerdada ka selg. Kui läheb hästi, siis jääb laps selja taga rippuma, jalad veel põlvest lina sees kinni, pea allapoole rippu. Kui jalgade juurest on lina halvasti pingutatud, siis juhtub midagi palju hullemat.

Hoppediz trikoolina. Pilt võetud hoppediz.de lehelt
  • Trikoolina on alguses *ehk* lihtsam kasutada, kui kootud lina. Tuleb vaid kogu lina ümber enda võimalikult ära pingutada (nagu üks ümber veniv t-särk), laps sisse libistada ja siis soovi korral välja võtta ja siis jälle tagasi panna. Trikoolina võib kandjal päev läbi ümber olla, vajamata uuesti sidumist. 
  • Trikookangas on umbsem kui kootud lina. Kanga hingavus on kehvem isegi siis, kui lina on kootud 100% puuvillast ja kangas puudub elastaan (kumm). Kanga venivaks kudumine paraku kaotab ära ka selle hingavuse. Suvel, kui lapsekandmine on palav, on see trikoolinaga natuke veel palavam. Kootud linaga saab lapse selja taga olla üks kiht kangast vs ...
  • Trikoolinaga PEAB OLEMA lapse selja taga KOLM KIHTI kangast - muul viisil trikoolina last korralikult ei toeta. Ette sidumiseks sobivad FWCC (front wrap cross carry) või PWCC (pocket wrap cross carry), paar puusasidust on ka olemas, kus lapse selja taha jääb kangast vajaminevad kolm kihti. Lisaks on last ees ja puusal linas hoides olemas käed, mis talle vajadusel lisatuge saavad pakkuda.
  • Trikoolina ammendab end ära kui laps on ca 9kg. Jah, karbil on kirjutatud 15kg...see ei näita, et see sobib 15kg-ni. See näitab, et selle lina turvalisus on testitud 15kg-ni. Laps vajub allapoole kandja naba, nii väsib ja hiljem võib hakata valutama kandja alaselg. Lapse raskus venitab last kandja kehast eemale (ette ja alla), kandjal hakkab näpistama õlgade tagant. 
Trikoolina on tihti see lapsekandmise maailma sissejuhatav lina. Kui seda hästi siduda, saab pere tihti aru, kui mõnus on last enda vastas hoida. Sealt liigutakse edasi kas lapsekandmiskottidele või kootud linadele. Kui kihk on laps varakult selga siduda, siis on kootud lina parim variant. Soovitan algajal linatajal siiski enne kõhu- ja puusasidustega kätt harjutada ja lina hingeelu käte haardeulatuses tundma õppida. Ergonoomilise lapsekandmiskotiga saab last hakata seljas kandma siis, kui too iseseisvalt istub ja kõhukotti põlvest-põlveni ilma sisudeta ära mahub (jalad peavad saama ka vabalt põlvest kõverduda). 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar